2018 Results

STOP PRESS!

The Prizegiving and awards supper with take place this year at Conyer Cruising Club on Friday 13th July from 19:30 hrs.

SWALE REGATTA - OVERALL RESULTS

To qualify for a position in the overall results, the vessel must have competed in all three races, but does not have to be placed at the finish. The overall result is as follows........

Position Yacht Name Entrant Club Handicap
Fast Boats
1 First Knight Roger Sutton CCC 1018
2 Menace John Troy CCC 1031
3 Wishful Mandy Bruce CCC 1082
4 Fals Cappa Alan Thorne HCC 1060
5 Inachus John Elliott CYC 1069
6 Mistral Robbie Catt CCC 994
7 Summer Breeze Robin Kendall CCC 982
8 Spice Cat Wil Pretty CCC 1012
9 Cascade Crispin Ensole CCC 1022
10 Triassic Nigel Stevens CCC 655
11 Northern Challenger Phillip Nowell CCC 1080
12 Pinguin Zanna Gooch CCC 994
13 Genevieve Neil Merritt WCC 974
14 True Colours Tim Gray CCC 923
.
Slow Boats (based on Friday's result only and not eligible for a trophy)
1 Calico Jack Jeff Kiddle CCC 1181
2 Mystique Ian Carter WYC 1112

TROPHY LIST 2018

Race Trophy Yacht Entrant
Friday Slow Swale Regatta Trophy Calico Jack Jeff Kiddle
Friday Fast Whitstable YC Bowl First Knight Roger Sutton
Saturday Slow Kidd Cup No Entrants
Saturday Fast Swale Regatta Cup First Knight Roger Sutton
Saturday (Single Handed) Ron Levermore Fals Cappa Alan Thorne
Sunday Slow Swale Marina Trophy No Entrants
Sunday Fast WCC Challenge Trophy First Knight Roger Sutton

Other Awards

Award Trophy Yacht Entrant
Best overall slow boat No Trophy Calico Jack Jeff Kiddle
Best overall fast boat WYC Cruising Goblet First Knight Roger Sutton
Best results for a Bilge Keeler Mary Legg Cup Wishful Mandy Bruce
Best results for a multihull Columbine Cup Spice Cat Wil Pretty
Best result for a first timer Novice Trophy Mistral Robbie Catt
Best result by a CCC vessel CCC Trophy Menace John Troy
Best result by a CYC vessel Madge Barker Trophy Inachus John Elliott
Best result by a QYC vessel Goodwin Cup Etoile Eddie Johnson
Best result by a WCC vessel WCC Trophy Genevieve Neil Merritt
Best result by a WYC vessel WYC Trophy No eligible entries

RESULTS DAY BY DAY

Friday 29th June 2018 - Whitstable Bay race

Across the Line Yacht Name Entrant Club Handicap Class Elapsed Time Corrected Time (on handicap) Final Pos'n Slow Final Pos'n Fast
1 Triassic Nigel Stevens CCC 655 Y2S 2:15:02 3:26:09 16
2 First Knight Roger Sutton CCC 1018 Y2S 2:40:53 2:38:02 1
3 Menace John Troy CCC 1031 Y2S 2:48:41 2:43:37 3
4 Mistral Robbie Catt CCC 994 Y2 2:49:17 2:50:18 6
5 Summer Breeze Robin Kendall CCC 982 Y2S 2:53:15 2:56:26 10
6 Wishful Mandy Bruce CCC 1082 Y2 2:55:50 2:42:30 2
7 Inachus John Elliott CYC 1069 Y2 2:57:26 2:45:59 4
8 Spice Cat Wil Pretty CCC 1012 Y2 2:57:27 2:55:21 8
9 Genevieve Neil Merritt WCC 974 Y2S 2:59:34 3:04:22 12
10 Fals Cappa Alan Thorne HCC 1060 Y2 3:00:03 2:49:52 5
11 Cascade Crispin Ensole CCC 1022 Y2 3:00:15 2:56:22 9
12 Pinguin Zanna Gooch CCC 994 Y2 3:05:17 3:06:24 14
13 True Colours Tim Gray CCC 923 Y2 3:06:59 3:22:35 15
14 Northern Challenger Phillip Nowell CCC 1080 Y2 3:07:16 2:53:24 7
15 Leadbelly Colin Simmance CCC 1010 Y2 3:07:35 3:05:44 13
16 Bonzer Deric Ingleton CCC 1037 Y2S 3:07:49 3:01:07 11
17 Calico Jack Jeff Kiddle CCC 1181 Y1 3:17:04 2:46:52 1
18 Mistique Ian Carter CCC 1112 Y1 3:28:17 3:07:18 2
DNF Etoile Eddie Johnson QYC 1010 Y2
DNF Red Star John Monday CCC 1112 Y2
DNF Veritas Jo Kavanagh KKC 1157 Y1

Saturday 30th June 2018 - Round the Island race

Across the Line Yacht Name Entrant Club Handicap Class Elapsed Time Corrected Time (on handicap) Final Pos'n Slow Final Pos'n Fast
1 Triassic Nigel Stevens CCC 655 Y2S 3:41:27 5:38:05 7
2 First Knight Roger Sutton CCC 1018 Y2S 4:38:30 4:33:35 1
3 Menace John Troy CCC 1031 Y2S 5:05:23 4:56:12 2
4 Fals Cappa Alan Thorne HCC 1060 Y2 5:30:20 5:11:38 4
5 Mistral Robbie Catt CCC 994 Y2 5:30:53 5:32:53 6
6 Summer Breeze Robin Kendall CCC 982 Y2S 5:35:42 5:41:51 9
7 Wishful Mandy Bruce CCC 1082 Y2 5:36:58 5:11:26 3
8 True Colours Tim Gray CCC 923 Y2 5:47:55 6:16:56 12
9 Cascade Crispin Ensole CCC 1022 Y2 5:48:35 5:41:05 8
10 Inachus John Elliott CYC 1069 Y2 5:51:01 5:28:22 5
11 Pinguin Zanna Gooch CCC 994 Y2 5:55:55 5:58:04 10
12 Spice Cat Wil Pretty CCC 1012 Y2 6:04:08 5:59:51 11
13 Genevieve Neil Merritt WCC 974 Y2S 6:38:30 6:49:08 14
14 Northern Challenger Phillip Nowell CCC 1080 Y2 7:05:29 6:33:58 13
15 Night Jar Andrew Simmonds CCC Y2 7:20:42 7:30:37 17
16 Etoile Eddie Johnson QYC 1010 Y2 7:20:47 7:16:29 16
17 Red Star John Monday CCC 1112 Y2 7:49:07 7:01:52 15
DNF Leadbelly Colin Simmance CCC 1010 Y2
DNF Mistique Ian Carter CCC 1112 Y1

Sunday 1st July 2018 - Medway race

Across the Line Yacht Name Entrant Club Handicap Class Elapsed Time Corrected Time (on handicap) Final Pos'n Slow Final Pos'n Fast
1 Triassic Nigel Stevens CCC 655 Y2S 1:43:15 2:37:38 8
2 First Knight Roger Sutton CCC 1018 Y2S 2:07:48 2:05:32 1
3 Menace John Troy CCC 1031 Y2S 2:27:36 2:23:10 3
4 Summer Breeze Robin Kendall CCC 982 Y2S 2:27:45 2:30:27 5
5 Fals Cappa Alan Thorne HCC 1060 Y2 2:27:54 2:19:32 2
6 Physeline Dave Price CCC 955 Y2 2:35:54 2:43:18 10
7 Spice Cat Wil Pretty CCC 1012 Y2 2:35:58 2:34:08 6
8 Wishful Mandy Bruce CCC 1082 Y2 2:38:26 2:26:26 4
9 Cascade Crispin Ensole CCC 1022 Y2 2:43:04 2:39:33 9
10 Mistral Robbie Catt CCC 994 Y2 2:43:41 2:44:40 11
11 Pinguin Zanna Gooch CCC 994 Y2 2:45:12 2:46:12 12
12 Genevieve Neil Merritt WCC 974 Y2S 2:46:16 2:49:41 13
13 Inachus John Elliott CYC 1069 Y2 2:46:01 2:35:18 7
14 Papillon de Nuit Ray Adams CCC 972 Y2 2:47:49 2:52:35 15
15 True Colours Tim Gray CCC 923 Y2 2:52:09 3:06:31 17
16 Northern Challenger Phillip Nowell CCC 1080 Y2 3:04:07 2:50:29 14
17 Etoile Eddie Johnson QYC 1010 Y2 3:06:52 3:05:03 16
DNF Phoenix Mark Crutcher CYC 1075 Y2
DNF Red Star John Monday CCC 1112 Y2