Handicap

Full Handicap register coming soon…..

List of Entrants & Handicaps

Entrant Yacht Name Yacht Mfr Model Keel Byron H'cap Byron H'cap (with spin) Verified Class
Ray Adams Papillon de Nuit Jeanneau Sun Odyssey 33 Fin 935 P Fast
Laurie Borer Psyche Jaguar 27 Fin 1102 1049 Y Slow
Mandy Bruce Wishful Westerly Fulmar Bilge 1082 1055 Y Fast
Ian Carter Mystique Westerly Griffon Bilge 1112 P Slow
Robbie Catt Mistral Jeunneau Sunlight 30 Lifting 994 971 P Fast
Mark Crutcher Phoenix Westerly Longbow Fin 1075 1034 Y Fast
Tony Dicker Aphrodite Sailfish 18 Lifting 1192 P Slow
David Davies Sandpiper Hunter Legend 306 Wing 1060 1022 Y Fast
John Elliott Inachus Beneteau First 29 Fin 1069 1028 Y Fast
Crispin Ensole Cascade Beneteau First 7 Lifting 1022 974 Y Fast
Zanna Gooch Pinguin Contest 33 Fin 994 956 Y Fast
Kevin Granger In Limbo Limbo 6.6 Swing 1067 1026 N Fast
Tim Gray True Colours Bavaria 36 Fin 923 P Fast
Deric Ingleton Bonzer Dufor Arpege Fin 1037 997 N Fast
Roger Josty Sirius of Arne Freeman Seadog 30 Bilge 1075 P Fast
Robin Kendal Summer Breeze Southerly 32 Lifting 1022 982 Y Fast
Jeff Kiddle Calico Jack Cornish Crabber 24 Long fin 1181 Y Slow
Marcus Martin Invictus Winner 9 Fin 942 898 Y Fast
Neil Merritt Genevieve Feeling 326 Shoal Draft 989 974 Y Fast
John Monday Red Star Thames Marine Mirage 28 Bilge 1112 1069 Y Fast
Phillip Nowell Northern Challenger Challenger Europe 8.8 Fin 1080 1040 P Fast
Richard Openshaw Skimble Beneteau First 29 DL Lifting 1036 1010 Y Fast
Wil Pretty Spice Cat Sailcraft Comanche Cat 934 897 Y Fast
Colin Simmance Leadbelly Sadler 32 Fin - 1010 N Fast
Andrew Simmonds Nightjar Beneteau Oceanis 331 Fin 978 - Y Fast
Nigel Stevens Triassic Corsair F27 tri- Dagger - 655 Y Fast
Roger Sutton First Knight Beneteau First 25 Lifting 1052 1018 Y Fast
Alan Thorne Fals Kappa Nicholson 32 Long - 1041 P Fast
John Troy Menace Limbo 6.6 Swing 1067 1031 Y Fast
Bruce Vigar Blue Max Limbo 6.6 Swing 1067 1026 N Fast
Jack Woodford Emra Freeman Seadog 30 Bilge 1075 P Fast